Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Zapewne wielokrotnie szukałeś skutecznego sposobu zabezpieczenia roślin przed mrozem, dlatego w kilku prostych zdaniach postaram się przedstawić najskuteczniejsze metody jakie stosuje się do ochrony wybranych gatunków roślin. 

Zaczynając od początku należy wspomnieć od terminu, w którym zaczynamy okrywać rośliny. Oczywiście w zależności od preferencji i tolerancji gatunku na mróz najczęściej rozpoczynamy odkrywanie roślin gdy panuje stała temperatura od 0 do -5 stopni.

Kolejną rzeczą jest dobór odpowiednich materiałów, które posłużą nam do osłonięcia roślin i są to:

  1. Liście
  2. Kora
  3. Trociny
  4. Torf
  5. Ziemia
  6. Słoma
  7. Gałązki roślin iglastych
  8. Styropian (w przypadku bardzo podatnych na mróz roślin i do donic)
  9. Łączona np. słoma z agrowłukniną

Liście mogą nam posłużyć do okrycia roślin na zimę ale sugerowałbym okrywanie nimi jedynie rośliny, których części nadziemne obumierają na zimę np. Byliny. Materiał ten ma kilka minusów takich jak gnicie, przenoszenie pasożytów i chorób dlatego sam nie stosuje ich w ogrodzie ale są tanią alternatywą gdy szukamy oszczędności.

Dużo lepszym choć nie idealnym materiałem jest kora lub trociny.  Stosuje ją do obsypywanie dolnych partii takich roślin jak hortensja bukietowa czy azalie wielkokwiatowe. W prawdzie kora także ma tendencje do gnicia ale w mniejszym stopniu i w przypadku hortensji bukietowych oraz azali, których większość odmian ma zdrewniałe dolne pędy fakt ten nie przeszkadza. Kilka krotnie na początku mojej przygody z ogrodami obsypywałem korą krzewy róż. Metoda ta może być skuteczna pod warunkiem że frakcja kory będzie drobna tj. Maksymalnie do 2 cm i kopczyki będą duże tj. minimum 50-60 cm wys. Sprawdza się ona zwłaszcza na rabatach, których powierzchnia jest wysypana korą.

Idealnym sposobem zabezpieczania róż jest kopczykowanie przy pomocy kolejnego materiału a mianowicie żyzną ziemią. Kilkunastoletnie doświadczenie pokazuje, iż najlepiej zimują róże zabezpieczone w ten sposób. Nie tylko ładnie wypuszczają na wiosnę młode pędy ale także rzadko zdarza się by rośliny przemarzały. Oczywiście na wiosnę musimy kopczyki rozgarnąć aby nie zaparzyły się rośliny od rosnącej temperatury. Wielkość kopczyków dopasowujemy do wielkości roślin. Osobiście staram się tak obsypywać rośliny aby roślina była okryta minimum na wysokość 30-40 cm.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest słoma. Najczęściej w naszych ogrodach stosujemy to rozwiązanie do takich roślin jak trawy ozdobne i hortensje ogrodowe ale z powodzeniem możemy okrywać inne krzewy ozdobne na których nam zależy takie jak klony palmowe, azalie, różaneczniki, róże, wrzosy itp. W ostatnich latach zdarzało się, że w wielu ogrodach wymarzały trawy np. miskanty. Od kilku lat z powodzeniem stosujemy następujący sposób zabezpieczania. Miskanty późną jesienią ścinamy na wysokość ok. 15 cm nad gruntem. Następnie ścięte łodygi kładziemy w miejscu cięcia i dodatkowo kładziemy dwie warstwy maty słomianej. Aby słoma w wyniku wiatru nie była roznoszona po całym ogrodzie to na wierzch kładziemy 2 - 3 warstwy białej agrowłukniny i zabezpieczamy końce szpilkami aby nie podwiewało maty. Krawędzie maty i słomy zasypujemy materiałem, którym wysypana jest rabata np. Kora tak by wszystko wyglądało estetycznie. Należy pamiętać aby słomę wykładać nie tylko na ściętych łodygach ale także w koło całej karpy rośliny bo tylko to da nam pewność przezimowania rośliny.

Gałązki roślin iglastych można zastosować do okrywania większości krzewów. Najczęściej stosowałem to rozwiązanie do okrywania wrzosowisk.  Układałem gałęzie świerkowe bezpośrednio na wrzosowisku tak by stworzyły naturalny stelaż. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed przemrożeniem i przygnieceniem małych krzewinek. Aby jeszcze dokładniej zabezpieczyć wrzosy można na gałązki świerkowe dodatkowo położyć jedną warstwę białej agrowłukniny, która zabezpieczy wrzosowisko przed mroźnym wiatrem.

Do okrywania roślin lub donic może posłużyć styropian. Przy okrywaniu roślin tą metodą najlepiej sprawdzają się gotowe pudła ze styropianu. Ważne jest tylko żeby system korzeniowy rośliny miał dostęp do wody. Aby zabezpieczyć donice murowane w, których planujemy posadzić podatne na przemarzanie rośliny, ścianki donicy okładamy od wewnętrznej strony płatami styropianu grubości od 2 do 8 cm tak by stworzyły zamknięte z każdej strony pudełko. W ten sposób zabezpieczamy system korzeniowy delikatnych roślin np. Trawy pampasowej. Aby roślinę w donicy  zabezpieczyć z góry od mrozu należy skorzystać z omówionej wyżej metody zabezpieczania roślin korą, słomą czy ziemią co w połączeniu ze styropianem daje nam metodę łączoną.

Najważniejsze przy okrywaniu roślin jest to by dobrać odpowiednią metodę do roślin i wykonać to starannie w zamian za co rośliny odwdzięczą nam się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem w przyszłym roku.