Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

W swojej ponad dziesięcioletniej pracy w ogrodach wielokrotnie zadawano mi pytanie jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kretami i jak je zwalczać? W pierwszej kolejności należy dobrze poznać zwyczaje tych niewielkich stworzeń.

Należą do bardzo ruchliwych zwierząt. Najbardziej aktywne są z rana i wtedy też dokonują największych zniszczeń w ogrodach. Żyją najczęściej samotnie wykluczając okres rozrodczy. Terytorium może liczyć od 2000 do 4000m2, którego agresywnie bronią przed innymi osobnikami. Żywią się dżdżownicami i larwami owadów, w poszukiwaniu których, drążą tunele i właśnie to jest przyczyną naszych problemów z kretami. Zabezpieczenie ogrodu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to profilaktyczne zabezpieczenie ogrodu przed kretem, a drugi to zwalczanie lub odstraszanie osobników, które bytuj już na naszej działce.

Do pierwszego etapu zaliczyć można wiele metod ale ja osobiście polecam kilka z nich a mianowicie:

  • trawniki najlepiej zabezpieczyć siatką pcv układaną pod powierzchnią trawnika na głębokości od 4 do 8 cm. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, którą osobiście polecam bo działa. Ważne by zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Najważniejsze to, aby siatka była mocna i dobrej jakości. Bardzo ważne by znajdowała się na odpowiedniej głębokości. Zbyt głębokie ułożenie pozwoli kretom drążyć korytarze nad siatką a zbyt płytkie narazi siatkę na uszkodzenie przy wiosennym zabiegu nacinania darniny tj aeracji. Siatkę należy układać z zakładem 15 - 25 cm, co zapobiegnie tworzeniu kretowisk na styku siatki. Metoda ta sprawdzi się w przypadku nowo zakładanych trawników
  • w sytuacji gdy trawnik już istnieje, jeżeli mamy możliwość to warto wykonać ekrany pionowe z siatki w koło trawnika lub całości ogrodu. Ekran taki musi mieć minimum 1,2 m głębokości. Rozwiązanie to jednak nie zabezpiecza przed kretami poruszającymi się po powierzchni i jest pracochłonna.
  • dużo łatwiejszą i tańszą metodą jest posadzenie roślin odstraszających w okolicach trawnika i rabat. Należy do nich aksamitka, bazylia pospolita, czosnek, rącznik pospolity, szachownica cesarska, wilczomlecz groszkowy. 
  • w przypadku rabat roślinnych sprawa jest nieco trudniejsza. Osobiście odradzam stosowania siatek na powierzchni rabat. Nacięcia wykonane w celu posadzenia roślin pozwalają kretom na tworzenie kretowisk w bliskim otoczeniu roślin, co uszkadza system korzeniowy roślin  często prowadząc do zamierania roślin.  W tym przypadku warto stosować zapobiegawczo ww. rośliny odstraszające.

W drugim etapie gdy mamy już krety na swojej działce, najskuteczniejszą metodą są pułapki. Przez wiele lat stosowałem w swoich ogrodach różne metody takie jak świece dymne, race hukowe, substancje chemiczne odstraszające, sygnalizatory dźwiękowe ale chwytanie kretów jest najskuteczniejsze i uwalnia nas od problemu na dłuższy czas. Ma to związek z terytorialnym zachowaniem zwierząt. Do póki w korytarzach będzie zapach kreta inne osobniki będą unikać danego terytorium inaczej dojdzie do walki.  Pułapek na krety na rynku jest kilka rodzajów ja polecam pułapkę w postaci podwójnych metalowych szczypiec, które najskuteczniej radzą sobie nawet z dużymi kretami.

Warto pamiętać, że w przyrodzie musi panować równowaga o czym sam wielokrotnie się przekonałem. Poza tym, że krety tworzą kopce i ryją korytarze w naszych ogrodach to także eliminują wiele larw owadów które są szkodnikami dla naszych roślin, dlatego powinniśmy z rozwagą dobierać metody  zwalczania tych stworzeń. Tam gdzie ich bytowanie nam nie przeszkadza pozwólmy im spokojnie żyć i eliminować szkodliwe larwy owadów.