Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Jesienne porządki w ogrodzie zajmują sporo czasu, ale są konieczne. Przed nastaniem mrozów trzeba bowiem dobrze przygotować ogród do zimy.

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu. Aby ogród przetrwał zimę, trzeba go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest także okrycie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika.

Jesienne porządki na trawniku
Jesienią trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie wykonujemy na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić aerację trawnika, bowiem po sezonie murawa wymaga rozluźnienia. Zabieg ten wykonujemy aeratorem. Porządkując ogród przed zimą trzeba dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów. Liście z trawnika można usuwać za pomocą grabi, ale pracę tę ułatwi odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy. Używając tego urządzenia liście można usunąć na dwa sposoby – zgarniając je w jedno miejsce za pomocą dmuchawy bądź zebrać odkurzaczem do dołączonego specjalnego worka. Niektóre odkurzacze do liści mają dodatkową funkcję rozdrabniania liści, dzięki czemu można je później wykorzystać do kompostu. Trawnik jesienią kosi się rzadziej niż podczas sezonu – w październiku dwa koszenia w zupełności wystarczą, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Po raz ostatni murawę kosi się drugiej połowie października, nieco wyżej niż w sezonie (za krótko przycięta trawa zimą będzie narażona na przemarznięcie). Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.

Jesienne porządki na rabatach
Porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi. Z rabaty usuwamy resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie nawozimy kompostem albo obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy zasilić rabatę nawozami sztucznymi (mieszanką wieloskładnikową albo nawozami potasowymi i fosforowymi). Przed zimą rabaty należy dokładnie przekopać pozostawiając ziemię w tzw. ostrej skibie.
Porządki na rabatach z roślinami wieloletnimi. Przycinamy i usuwamy uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście.

Porządkując przed zimą ogród pamiętajmy o obfitym podlaniu przed pierwszymi przymrozkami rosnących w gruncie roślin dwuletnich oraz zimozielonych krzewów (liściastych i iglastych). Dzięki
temu rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i będą mogły pobierać zimą wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta.

Jesienne porządki w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów
Jesienne przycięcie drzew i krzewów – jeśli jest konieczne – najlepiej wykonać wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście – w ten sposób uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej wycinać piłą ogrodową. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Rozdrobnione gałęzie można składować na kompoście.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem
Przed nadejściem zimy trzeba odpowiednio zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie trzeba osłaniać roślin zbyt wcześnie – powinny najpierw przyzwyczaić się do niższej temperatury. Okryć najlepiej zaraz po pierwszych przymrozkach. Do okrycia można użyć m.in. specjalnej włókniny.