Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Jesienią przede wszystkim regularnie usuwamy liście opadłe na powierzchnię wody.

Zanim nastanie zima, nie zapomnijmy o porządkach wśród roślin, oczyszczeniu dna, a na końcu o wyłączeniu urządzeń wodnych.

Z oczka wodnego należy usuwać obumarłe części roślin wodnych, a kiedy z drzew i krzewów zaczną opadać liście – przykryć cały zbiornik siatką, aby nie trzeba było później ich wybierać; siatka powinna mieć oczka o średnicy ok. 1 cm.

Wpadające do stawu liście i owoce to główna przyczyna zanieczyszczenia wody; jeśli już wpadną, trzeba je systematycznie usuwać, aby jak najmniej z nich zdążyło opaść na dno zbiornika. Liście można usuwać za pomocą specjalnego wybieraka.

Z dna zbiornika należy usunąć zanieczyszczenia i osady zbierające się w najgłębszych zakamarkach, w miejscu zimowania ryb. Gnijące resztki roślin wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu w wodzie, co może doprowadzić do śnięcia ryb. Najprostsze i najtańsze jest usuwanie zanieczyszczeń za pomocą specjalnego sita lub podbieraka.

Zanieczyszczenia i osady można też usunąć po wypompowaniu wody. Dno oczka można wtedy wyczyścić szczotką. Jeśli w oczku znajdują się ryby, na czas czyszczenia należy je wyłowić (po wypompowaniu znacznej ilości wody) i trzymać w pojemniku wypełnionym wodą ze zbiornika. Jeśli oczko napełnia się wodą z wodociągu, ryby można wpuścić po 2–3 dniach od napełnienia stawu.

Do nadużywania preparatów chemicznych oczyszczających wodę w oczku wodnym nie namawiam. Warto jednak profilaktycznie zastosować biopreparat Trigger-3, dzięki któremu w Twoim oczku wodnym szybko ustali się równowaga biologiczna. Trigger-3 to preparat, który efekt czystości pozwala uzyskać na drodze biologicznej. Zawiera on wyselekcjonowane bakterie i enzymy. Dzięki temu jest bezpieczny dla ryb i innych stworzeń zamieszkujących ogrodową sadzawkę! Preparat należy stosować profilaktycznie w oczkach "czystych", a także doraźnie w sytuacji problemowej.
Zanieczyszczeniu wody można zapobiec zaprzes