Pielęgnacja

Wykonujemy koszenie trawników. 

Jeśli marzy nam się piękny zadbany trawnik musimy w okresie od wczesnej wiosny do końca października systematycznie go kosić. Zabieg tan sprawi, że nasza trawa będzie zadbana, gęsta i zdrowa.

Generalnie przyjmuje się, że trawę powinno się kosić raz w tygodniu w okresie wiosennym i jesiennym oraz dwa razy w tygodniu podczas lata. Koniecznie musimy wykosić trawę, której wysokość przekroczy o 2 centymetry poziom optymalnej wysokości dla naszego trawnika. Oczywiście najważniejsza jest systematyczności.

Trawnik będący pod drzewami lub w cieniu wymaga rzadszego koszenia, niż ten będący na odsłonie słonecznej. Ostatnie koszenie przeprowadzamy pod koniec października a trawa na zimę powinna mieć ok. 8-10 centymetrów.

Najbardziej optymalnym czasem do koszenia są godziny przedpołudniowe. W tych godzinach trawa nie jest już mokra a jednocześnie źdźbła zawierają w sobie jeszcze sporo wilgoci, dzięki czemu trawa jest elastyczna i sprężysta. Po południu, kiedy słońce wysuszy źdźbła, trawa staje się twarda. Kosiarka kosząc ja w tym momencie poszarpie jej końcówki. Poszarpane źdźbła nie wyglądają atrakcyjnie i narażone są na żółknięcie i obumieranie. Podobny efekt uzyskamy kosząc mokry trawnik.

Znawcy przyjęli generalną zasadę, że kosząc trawę skracamy ją o 1/3 jej wysokość. Dzięki takiemu zabiegowi trawa nie utraci zbyt dużo masy zielonej, niezbędnej do jej prawidłowego rozwoju. Trawy gatunków ozdobnych (gazonowe, dekoracyjne ) oraz trawy sportowe przycinamy zazwyczaj na wysokość 2,5 do 3,5 centymetra. Trawniki rekreacyjne kosimy na wysokość 3,5 do 4,5 centymetrów. Trawniki w miejscach cienistych powinny być strzyżone o 2-3 centymetry wyżej niż rosnące w optymalnych warunkach. Jeśli zapomnieliśmy o naszym trawniku i długo nie był koszony, zabieg doprowadzenia go do idealnej wysokości musimy rozłościć na 2-3 koszenia następujące po sobie co 2-3 dni. Jednorazowe radykalne skrócenie wysokiej trawy może doprowadzić do żółknięcia korzeni i obumierania trawy.

Po koszeniu należy dokładnie zgrabić skoszoną trawę, pozostawione resztki gromadzą wilgoć i mogą powodować gnicie trawnika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kosiarki rozdrabniającej skoszone źdźbła, które pozostawione na trawniku użyźnią go.

 

 

ico

GALERIA

Nasze realizacje