Pielęgnacja

Realizujemy prace związane z nawożeniem roślin oraz trawników.

Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie. Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór skladników pokarmowych.

W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Generalnie nawożenie rozpoczyna się na wiosnę, przed kwitnieniem, bowiem jest to okres intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze.

Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodą na nawożenie są dni pochmurne, przed deszczem.

Rośliny wieloletnie powinny być dokarmiane tylko do połowy lata, potem roślina musi skoncentrować się na przygotowaniu do zimy.

Kwiaty jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia, a nawet może to być dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje bowiem zbyt bujny wzrost łodyg i lisci oraz słabe i opóźnione kwitnienie. Ziemię przeznaczoną pod uprawę kwiatów jednorocznych wzbogacamy na wiosnę kompostem.

Drzewa i krzewy ozdobne nawozi się podczas sadzenia wypełniając przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. W następnych latach rozsypujemy wokół rośliny kompost lub podlewamy ją roztworem wodnym gnojówki. Można też używać gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do poszczególnych typów roślin np. do wrzosów czy różaneczników.

Drzewa owocowe - jeżeli stosujemy tylko nawożenie organiczne to polega ono na polepszeniu jakości i struktury gleby. Jeżeli stosujemy nawożenie mineralne to należy użyć nawozów pełnoskładnikowych nie zawierających chloru. Nawożenie mineralne przeprowadza się w kilku dawkach; pierwsze nawożenie wykonuje się w lutym/marcu, następne po zakończeniu kwitnienia a ostatni raz nawozimy po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Taki sposób nawożenia powoduje, że drzewa zasilane są w sposób ciągły.

Trawniki nawozi się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Dobrze dokarmiona trawa jest zdrowsza, ma lepszy system korzeniowy, jest bardziej odporna na deptanie i suszę. Nawozy poprawiają kondycję i sprawiają, że takiego trawnika wszyscy nam będą zazdrościć. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić. Zbyt duże lub zbyt częste dawki nawozów mogą spalić trawnik. Alternatywą dla nawozów sztucznych jest od zawsze własny kompost, który możemy stosować na trawnik w każdej ilości i o każdej porze, gdyż nie ma ryzyka przedawkowania

 

 

ico

GALERIA

Nasze realizacje