Realizujemy

Wykonujemy trawniki zarówno z rolki jak i z siewu.

Trawnik to podstawowy element terenów zieleni. W zależności od jego przeznaczenia zajmuje od 40 do 70 % całej przestrzeni w ogrodzie.

Trawniki spełniają szereg bardzo ważnych funkcji na terenach zieleni. Głównymi i jednymi z najważniejszych jest fakt iż ładny trawnik stwarza wrażenia ładu i porządku a więc spełnia on funkcja estetyczna.

Kolejną bardzo ważną zaletą trawnika jest zwiększanie wilgotności powietrza po przez transpirację wody tj. oddawania wody przez źdźbła trawy. Towarzyszy temu także pochłanianie dużych ilości ciepła co jest nie zwykle ważne w okresie upałów. Temperatura powierzchni trawnika zawsze jest niższa niż temperatura ścieżek, chodników czy asfaltu. Dzięki dużej powierzchni pokrytej różnymi gatunkami traw grunt się nie pyli i nie kurzy, dotyczy to zwłaszcza terenów zabudowanych.

W zależności od przeznaczenia wyróżniamy kilka typów trawników:

  • ogrodowe tzw. dywanowe stosowane najczęściej w różnych typach ogrodów przydomowych, terenach zieleni przy firmach,
  • parkowe, które są typem pośrednim pomiędzy trawnikami dywanowymi a naturalnymi łąkami. Ich walory estetyczne różnią się od trawników dywanowych chociażby ze względu na mniej intensywne koszenie oraz inny skład gatunkowy,
  • sportowe lub specjalnego przeznaczenia do których należy bardzo szeroka grupa terenów trawiastych stosowanych w różnych obiektach sportowych np. boiska piłkarskie, pola golfowe, boiska do gry w polo czy tenisa. Tego typu trawniki mają bardzo sprecyzowane wymagania, którym muszą podołać. Są to między innymi duża wytrzymałość na zgniatanie, ścieranie i zrywanie. Poza tym muszą zachowywać gładką powierzchnię i posiadać walory estetyczne jak trawniki dywanowe.


Podczas zakładania trawników stosuje się najczęściej dwie metody. Pierwsza z nich to wysiewanie nasion na starannie przygotowaną glebę, które następnie przykrywa się cienką warstwą gleby i wałuje.

Druga zaś metoda to rozkładanie odciętej i zrolowanej darniny na przygotowaną wcześniej glebę. Dzięki swoim walorom estetycznym i dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne oraz użytkowanie trawniki stosuje się na całym świecie jako wypełnieni powierzchni płaskich w ogrodzie.

W celu uniknięcia nieproszonego gościa w postaci kreta naszym klientom proponujemy w miejscu gdzie zaplanowano trawnik siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach, którą odpowiednio osadzamy w gruncie i przysypujemy ziemią, warstwą około 10 cm. Dopiero wtedy na niej rozkładamy darń z rolki lub siejemy nasiona traw.

 

 

 

ico

GALERIA

Nasze realizacje